60 Minutes Poster

(1968– )

Awards

Golden Globes, USA 1979

Winner
Golden Globe
Best Television Series - Drama

Primetime Emmy Awards 1977

Winner
ATAS Broadcast Journalism Award
Outstanding Achievement in Broadcast Journalism

American Television Awards 1993

Winner
American Television Award
Best News, Information or Documentary Series

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2009

Winner
Emmy
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Rebecca Peterson (producer)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Chairman"
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "World of Trouble"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Joel Bach (producer)
David Gelber (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Where's the Bottom?"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shachar Bar-On (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Barney Frank"
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "We Own It"
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Price of Oil"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "401(k) Recession"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Your Bank Has Failed"

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2003

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Helen Malmgren (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "Unhealthy Diagnosis"
Outstanding Interpretation and/or Analysis of a Business News Story
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Trevor Nelson (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Sheriff of Wall Street"
Nominee
Emmy
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
James Kraft (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Montana Power"
Outstanding Interpretation and/or Analysis of a Business News Story
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Steven Reiner (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Over the Hill?"

Christopher Awards 2013

Winner
Christopher Award
Television & Cable
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Clem Taylor (producer)
Warren Lustig (producer)
Bob Simon (correspondent)
Bill Owens (executive editor)
Jeff Fager (executive producer)
CBS News (production company)
for the segment "Joy in the Congo", Season 44, Episode 29

Directors Guild of America, USA 1975

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom

Directors Guild of America, USA 1974

Winner
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom
Mark Farrington (associate director) (plaque)
Joe Gorsuch (associate director) (plaque)

Directors Guild of America, USA 1973

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom

Genesis Awards 2007

Winner
Genesis Award
Outstanding TV Newsmagazine
For the segments "The Orphanage," "Shooting Tigers," and "Global Warning!"

GLAAD Media Awards 2017

Nominee
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism - Newsmagazine

GLAAD Media Awards 2005

Winner
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the feature "They Didn't Ask, He Didn't Tell".

GLAAD Media Awards 2000

Nominee
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the segment "Don't Ask, Don't Tell".

GLAAD Media Awards 1999

Nominee
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the segment "Exodus/P-FOX".

Image Awards (NAACP) 2001

Nominee
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series
For episode "Dikembe Mutombo".

Image Awards (NAACP) 1997

Nominee
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series/Special
For episode with the Louis Farrakhan Interview.

Image Awards (NAACP) 1996

Nominee
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series
For episode "Too Good To Be True?".

Investigative Reporters and Editors Awards 2015

Nominee
Investigative Reporters and Editors Award
Tom Renner Award
Katherine Davis (producer)
CBS News

News & Documentary Emmy Awards 2019

Winner
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (Executive producer)
Bill Owens (Executive editor)
Denise Schrier Cetta (Producer)
Megan Kelty (Co-producer)
Terry Manning (Co-producer)
Oprah Winfrey (Correspondent)
"The Legacy of Lynching"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katie Kerbstat (producer)
Nicole Young (producer)
Jorge J. Garcia (co-producer)
Selin Ozdemir (field producer)
Amjad Tadros (field producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "War Crime"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andrew Bast (producer)
Guy Campanile (producer)
Lucy Boyd (producer)
Sean Kelly (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Gisela Perez (field producer)
Gilad Thaler (field producer)
Sharyn Alfonsi (correspondent)
CBS
For segment "The Students of Stoneman Douglas"
Nominee
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Aaron Weisz (producer)
Michael Mongulla (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "The Photo Ark"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Laura Dodd (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Tim Green"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Laura Dodd (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Greek Freak"
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Karzis (producer)
Vanessa Fica (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Flying Under the Radar"
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
L. Franklin DeVine (senior producer)
Guy Campanile (producer)
Craig Crawford (co-producer)
Lucy Hatcher (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Inside the Secret Archive"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Katherine Davis (producer)
Howard L. Rosenberg (producer)
Ashley Velie (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Sean Kelly (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Jennifer Marz (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Dina Zingaro (co-producer)
Adam Verdugo (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segments "The Compromise" and "The Kavanaugh Vote"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Erin Horan (producer)
Keith Sharman (producer)
Sean Kelly (co-producer)
Norah O'Donnell (correspondent)
CBS
For segment "President George H. W. Bush"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Ashley Velie (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Dina Zingaro (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "High Velocity"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Bill Owens (executive editor)
Sam Hornblower (producer)
Ira Rosen (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Inside the Epidemic"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Amy Birnbaum (producer)
Kevin Finnegan (producer)
Deborah Rubin (producer)
Aaron Weisz (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Jon LaPook (correspondent)
CBS
For segment "For Better or For Worse"
Outstanding Science, Medical or Environmental Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Lucy Hatcher (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
Outstanding Science, Medical or Environmental Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Amy Birnbaum (producer)
Kevin Finnegan (producer)
Deborah Rubin (producer)
Aaron Weisz (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Jon LaPook (correspondent)
CBS
Outstanding Science, Medical or Environmental Report
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Blake Hottle (co-producer)
Sharyn Alfonsi (correspondent)
CBS
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Evie Salomon (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS

News & Documentary Emmy Awards 2018

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Lenny Bernstein (reporter)
Scott Higham (reporter)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "The Whistleblower"
Outstanding Arts, Culture and Entertainment Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Aaron Weisz (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Alma"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Nicole Young (producer)
Selin Ozdemir (field producer)
Amjad Tadros (field producer)
Jorge J. Garcia (co-producer)
Katie Kerbstat (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Wounds of War"
Outstanding Writing
Scott Pelley (writer)
Nicole Young (writer)
Katie Kerbstat (writer)
CBS
For segment "The Wounds of War"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Nicole Young (producer)
Amjad Tadros (field producer)
Katie Kerbstat (co-producer)
Michael Mongulla (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Catastrophe"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Ayesha Siddiqi (producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Hostage Policy"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Marc E. Lieberman (producer)
Michael G. Kaplan (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Shots Fired"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Nieves Zuberbuhler (producer)
Terry Manning (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Nuremberg Prosecutor"
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Howard L. Rosenberg (producer)
Julie Holstein (producer)
Bill Whitaker (correspondent)
Stephanie Palewski (co-producer)
CBS
For segment "Friendly Fire"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Marc E. Lieberman (producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Ali Rawaf (producer)
Craig Crawford (co-producer)
Patrick Lee (co-producer)
Cindy Cesare (field producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For episode "Storming Room 135"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Pat Milton (co-producer)
Deborah Rubin (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Jon LaPook (correspondent)
CBS
For segment "Aly Raisman"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Keith Sharman (producer)
Erin Horan (co-producer)
Michael Mongulla (co-producer)
Holly Williams (correspondent)
CBS
For segment "Prisoner 760"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Alexandra Poolos (producer)
Kate Morris (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Challenger"
Outstanding Science, Medical, and Environmental Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Rachael Kun (producer)
Henry Schuster (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Out of Darkness"
Outstanding Arts, Culture and Entertainment Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Sean Kelly (co-producer)
Nieves Zuberbuhler (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "New Kid on the Street"
Outstanding Arts, Culture and Entertainment Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katherine Davis (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Jennifer Marz (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "The Forger"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Guy Campanile (producer)
Andrew Bast (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "Brain Hacking"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Graham Messick (producer)
Evie Salomon (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Passports for Sale"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Craig Crawford (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Chief of Chobani"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Lenny Bernstein (reporter)
Scott Higham (reporter)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For "Investigating the Opioid Epidemic: The Whistleblower and Too Big to Prosecute"
Outstanding Writing
Scott Pelley (writer)
Robert G. Anderson (writer)
Aaron Weisz (writer)
CBS
For segment "Alma"
Outstanding Research
Nicole Young (researcher)
Katie Kerbstat (researcher)
Selin Ozdemir (researcher)
Amjad Tadros (researcher)
CBS
For segment "The Wounds of War"
Outstanding Video Journalism: News
Chris Everson (cinematographer)
Ian Robbie (cinematographer)
Anton Van Der Merwe (camera)
CBS
For segment "The Wounds of War"
Outstanding Editing: News
Warren Lustig (editor)
Peter M. Berman (editor)
CBS
For episode "50 Years of 60 Minutes"

News & Documentary Emmy Awards 2017

Winner
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Jolly Ntaba (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "The Music of Zomba Prison"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Habiba Nosheen (producer)
Sean Kelly (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Hostage"
Outstanding Arts, Culture and Entertainment Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "Little Jazz Man"
Outstanding Writing
Scott Pelley (writer)
Nicole Young (writer)
Katie Kerbstat (writer)
CBS
For segment "The White Helmets"
Outstanding Video Journalism: News
Richard Butler (camera)
Scott Monro (camera)
CBS
For segment "Battle for Mosul"
Outstanding Editing: News
Patrick Lee (editor)
CBS
For segment "The White Helmets"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Richard Butler (producer)
Guy Campanile (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Craig Crawford (co-producer)
Firas Al-Ibrahim (co-producer)
Ali Rawaf (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Battle for Mosul"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Butler (producer)
Max McClellan (producer)
Sean Kelly (co-producer)
Massimo Mariani (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "The Killing Machine"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Denise Schrier Cetta (producer)
Katie Brennan (co-producer)
Matthew Danowski (co-producer)
Megan Kelty (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Breakthrough Status"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Terry Manning (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "The Brothers Rosenberg"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Alan B. Goldberg (producer)
Joe Schanzer (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "The New Colombia"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Guy Campanile (producer)
Andrew Bast (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Resurrection of St. Benedict's"
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Deirdre Cohen (producer)
Sarah Koch (producer)
Andrea Hilbert (co-producer)
Richard Koppel (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Rikers Island"
Outstanding Investigative Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Guy Campanile (producer)
Andrew Bast (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Armen Keteyian (correspondent)
CBS
For segment "Russia's Dark Secret"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Amjad Tadros (producer)
Nicole Young (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Katie Kerbstat (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The King"
Outstanding Edited Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Ruth Streeter (producer)
Kaylee Tully (co-producer)
Ayesha Siddiqi (co-producer)
Sean Kelly (co-producer)
Patrick Lee (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For episode "The 45th President"
Outstanding Arts, Culture and Entertainment Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Sabina Castelfranco (producer)
Laura Dodd (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Charlie Rose (correspondent)
CBS
For segment "The Pope's Choir"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Guy Campanile (producer)
Sabina Castelfranco (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Katie Brennan (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "AgroMafia"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Ayesha Siddiqi (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Not Paid"
Outstanding Business, Consumer and Economic Report
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Holly Williams (correspondent)
CBS
For segment "Rising in the East"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Graham Messick (producer)
Kevin Livelli (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Anonymous Inc."
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katy Textor (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "Finding Refuge"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Tadd J. Lascari (producer)
Mary Walsh (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
David Martin (correspondent)
CBS
For segment "The New Cold War"
Best Story in a Newsmagazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Nicole Young (producer)
Amjad Tadros (field producer)
Katie Kerbstat (co-producer)
Patrick Lee (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The White Helmets"
Outstanding Writing
Scott Pelley (writer)
Michael Radutzky (writer)
Denise Schrier Cetta (writer)
CBS
For segment "Breakthrough Status"
Outstanding Writing
Anderson Cooper (writer)
Michael H. Gavshon (writer)
David M. Levine (writer)
CBS
For segment "The Music of Zomba Prison"
Outstanding Writing
Scott Pelley (writer)
Guy Campanile (writer)
Andrew Bast (writer)
CBS
For segment "The Resurrection of St. Benedict's"
Outstanding Research
Nicole Young (research)
Katie Kerbstat (research)
Amjad Tadros (research)
CBS
For segment "The White Helmets"
Outstanding Editing: News
Warren Lustig (editor)
CBS
For segment "Morley Safer: A Reporter's Life"
Outstanding Editing: News
Paul Bellinger (editor)
CBS
For segment "The Music of Zomba Prison"

News & Documentary Emmy Awards 2016

Winner
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (executive producer)
Guy Campanile (executive producer)
Michael H. Gavshon (executive producer)
David M. Levine (executive producer)
Michael Rey (executive producer)
Keith Sharman (executive producer)
Aaron Weisz (executive producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Francois Bringer (co-producer)
Erin Horan (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Gabrielle Schonder (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Paris Attacks"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Nieves Zuberbuhler (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Confidential Informants"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Habiba Nosheen (producer)
Ira Rosen (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Bill Whitaker (correspondent)
CBS
For segment "The Swiss Leaks"
Outstanding Writing
Katie Kerbstat (writer)
Scott Pelley (writer)
Nicole Young (writer)
CBS
For segment "A Crime Against Humanity"
Outstanding Editing: News
Jorge J. Garcia (editor)
CBS
For segment "A Crime Against Humanity"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Richard Butler (producer)
Jeff Newton (producer)
Omar Abdulkader (producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Iraq's Christians"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Mary Walsh (producer)
Sarah Fitzpatrick (co-producer)
Joe Schanzer (co-producer)
David Martin (correspondent)
CBS
For segment "The Battle Above"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ashley Velie (producer)
Tom Honeysett (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Lesson of War"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Alan B. Goldberg (producer)
Lani Levine (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Hidden Holocaust"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Denise Schrier Cetta (producer)
Michael G. Kaplan (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Killing Cancer"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Nicole Young (producer)
Katie Kerbstat (producer)
Jorge J. Garcia (co-producer)
Amjad Tadros (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "A Crime Against Humanity"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Jack Weingart (co-producer)
Sharyn Alfonsi (correspondent)
CBS
For segment "The Storm After the Storm"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katherine Davis (producer)
Sam Hornblower (producer)
Terry Manning (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "Lumber Liquidators"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andrew Bast (producer)
Emily Rand (producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Into Dangerous Hands"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Graham Messick (producer)
Kevin Livelli (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Rare Earth Elements"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shachar Bar-On (producer)
Alexandra Poolos (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Future of Money"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Peter M. Berman (co-producer)
Sarah Fitzpatrick (co-producer)
Charlie Rose (correspondent)
CBS
For segment "President Putin"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Nicole Young (producer)
Katie Kerbstat (producer)
Jorge J. Garcia (co-producer)
Amjad Tadros (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "A Crime Against Humanity"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Denise Schrier Cetta (producer)
Michael G. Kaplan (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Killing Cancer"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katherine Davis (producer)
Sam Hornblower (producer)
Terry Manning (co-producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For segment "Lumber Liquidators"
Outstanding Video Journalism: News
Martin Bäbler (camera)
Dan Bussell (camera)
Valentin Delluc (camera)
Wim de Vos (camera)
CBS
For segment "Taking on the Eiger"
Outstanding Video Journalism: News
Wim de Vos (camera)
Massimo Mariani (camera)
CBS
For segment "Whisky Island"
Outstanding Editing: News
Peter M. Berman (editor)
Terry Manning (editor)
CBS
For segment "Make-A-Wish"
Outstanding Editing: News
Matthew Danowski (editor)
CBS
For segment "The Maestro"
Outstanding Editing: News
Daniel Glucksman (editor)
CBS
For segment "Taking on the Eiger"
Outstanding Editing: News
Daniel Glucksman (editor)
CBS
For segment "Hamilton"

News & Documentary Emmy Awards 2015

Winner
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Warren Lustig (producer)
Aaron Weisz (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Shooting at Chardon High"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Over a Barrel"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Randall Joyce (producer)
Mark Ludlow (co-producer)
Clarissa Ward (correspondent)
CBS
For segment "Recruiting for ISIS"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andrew Bast (producer)
Emily Rand (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Case of Alex Rodriguez"
Outstanding Writing
Robert G. Anderson
Scott Pelley
Aaron Weisz
CBS
For segment "The Shooting at Chardon High"
Outstanding Video Journalism: News
Dan Bussell (camera)
Chris Everson (camera)
Ian Robbie (camera)
CBS
For segment "War and Hunger"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
David Schneider (producer)
Joyce Gesundheit (co-producer)
Patrick Lee (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For episode "3 Years Later"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For episode "Chernobyl"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Rachael Kun (producer)
Henry Schuster (producer)
Nicole Young (producer)
Katie Kerbstat (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For episode "The Islamic State"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Randall Joyce (producer)
Clarissa Ward (correspondent)
CBS
For segment "The Lion Whisperer"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Denied"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Nowhere to Go"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Andrew Bast (producer)
Emily Rand (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Case of Alex Rodriguez"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Howard L. Rosenberg (producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Chairman Ma"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Maria Gavrilovic (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Falling Apart"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Nathalie Sommer (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Rigged"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Amjad Tadros (producer)
Nicole Young (producer)
Ali Rawaf (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "War and Hunger"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Butler (producer)
Massimo Mariani (producer)
Max McClellan (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Ebola Hot Zone"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Pat Milton (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Director"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Denied"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
David M. Levine (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "Inside Homs"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Nowhere to Go"
Outstanding Writing
Vanessa Fica (writer)
Harry Radliffe (writer)
Bob Simon (writer)
CBS
For segment "Save the Children"
Outstanding Writing
Rachael Kun (writer)
Scott Pelley (writer)
Henry Schuster (writer)
CBS
For segment "The Health Wagon"
Outstanding Writing
Rachael Kun (writer)
Scott Pelley (writer)
Henry Schuster (writer)
Nicole Young (writer)
CBS
For segment "The Islamic State"
Outstanding Writing
Scott Pelley
Amjad Tadros
Nicole Young
CBS
For segment "War and Hunger"
Outstanding Video Journalism: News
Aaron Tomlinson (camera)
Massimo Mariani (camera)
CBS
For segment "Volcano"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Daniel Glucksman (editor)
CBS
For segment "The Virtuoso"

News & Documentary Emmy Awards 2014

Winner
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Coleman Cowan (producer)
Graham Messick (producer)
Matt Richman (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS

For segment "Imminent Danger". Tied with Need to Know (2010) and its segment "Crossing the Line at ... More

For segment "Imminent Danger". Tied with Need to Know (2010) and its segment "Crossing the Line at the Border: Dying to Get Back"

Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Rachael Kun (producer)
Henry Schuster (producer)
Warren Lustig (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Africa Mercy"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Shachar Bar-On (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Terry Manning (co-producer)
Alexandra Poolos (co-producer)
CBS
For segment "China's Real Estate Bubble"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Pia Malbran (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segments "Guantanamo" and "Gitmo"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Michael H. Gavshon (writer)
Bob Simon (writer)
CBS
For segment "The Recyclers"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Keith Sharman (producer)
Katie Spikes (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Boston Bombings"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "12-14"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Tanya Simon (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Nicole Marks (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Gaskos"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Bob Simon (correspondent)
Nathalie Sommer (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
CBS
For segment "The Lost Boys"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Vanessa Fica (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "The Recyclers"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Pioneer Hotel Fire"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "40 Million Mistakes"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Disability, USA"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Coleman Cowan (producer)
Graham Messick (producer)
Matt Richman (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Imminent Danger"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Bob Simon (correspondent)
Nathalie Sommer (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
CBS
For segment "The Lost Boys"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Anderson Cooper (writer)
Andy Court (writer)
CBS
For segment "Cosmic Roulette"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Richard Bonin (researcher)
Cassi Feldman (researcher)
Pia Malbran (researcher)
CBS
For segments "Guantanamo" and "Gitmo"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Warren Lustig (editing)
CBS
For segment "Africa Mercy"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Tom Honeysett (editing)
CBS
For segment "Return of the Humpback"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Terry Manning (editing)
CBS
For segment "The Greatest Show on Earth"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Paul Bellinger (editor)
CBS
For segment "The Nile Crocodile"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Andrew Bast (co-producer)
Michael G. Kaplan (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Emily Rand (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Lethal Medicine"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Andrew Bast (researcher)
Michael G. Kaplan (researcher)
Michael Radutzky (researcher)
Emily Rand (researcher)
Michael Rey (researcher)
Oriana Zill de Granados (researcher)
CBS
For segment "Lethal Medicine"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Graham Messick (producer)
Maria Gavrilovic (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Lauren Seifert (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Robert Zimet (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Angel of Death"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Everson (camera)
Ian Robbie (camera)
CBS
For segment "Africa Mercy"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Wim de Vos (camera)
Mossimo Mariani (camera)
CBS
For segment "Lamborghini"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
Wim de Vos (camera)
Scott Monro (camera)
CBS
For segment "The Copts"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Winner
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ben Plesser (producer)
Harry Radliffe (producer)
Clarissa Ward (correspondent)
CBS
For segment "Aleppo" (10/14/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Clem Taylor (producer)
Warren Lustig (co-producer)
CBS
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Aaron Weisz (co-producer)
CBS
For segment "A Hard Landing" (4/1/2012)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
CBS
For segment "Killing Bin Laden" (9/9/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
CBS
For segment "Killing Bin Laden" (9/9/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Warren Lustig (editor)
CBS
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Robert G. Anderson (producer)
Warren Lustig (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Keith Sharman (producer)
Nicole Young (producer)
CBS
For segment "Tragedy In Newtown"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Anderson Cooper (correspondent)
Andy Court (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Anya Bourg (co-producer)
CBS
For segment "Three Generations of Punishment" (12/2/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Face Blindness" (3/18/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
CBS
For segment "The Baby Lab" (11/18/2012)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Stem Cell Fraud" (1/8/2012)
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Matthew Lev (co-producer)
CBS
For segment "The Case Against Lehman Brothers" (4/22/2012)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Ruth Streeter (producer)
Rebecca Peterson (producer)
Kaylee Tully (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
CBS
For segment "Spielberg" (10/21/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ben Plesser (producer)
Harry Radliffe (producer)
Clarissa Ward (correspondent)
CBS
For segment "Aleppo" (10/14/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Stem Cell Fraud" (1/8/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Zimet (co-producer)
CBS
For segment "The Cost of Admission" (12/2/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Nicole Young (writer)
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
CBS
For segment "A Hard Landing" (4/1/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Bob Simon (writer)
Clem Taylor (writer)
Magalie Laguerre-Wilkinson (writer)
Warren Lustig (writer)
CBS
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Michael Radutzky (writer)
Michael Rey (writer)
Oriana Zill de Granados (writer)
Sam Hornblower (writer)
CBS
For segment "The Cost of Admission" (12/2/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Scott Pelley (writer)
Morley Safer (writer)
Lesley Stahl (writer)
David Browning (writer)
Warren Lustig (writer)
CBS
For episode "Remembering Mike Wallace" (4/15/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
Dan Bussell (camera)
Don Lee (camera)
CBS
For segment "The Sport of Kings" (4/8/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Robert Zimet (editor)
CBS
For segment "Lion Kings" (11/25/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Patrick Lee (editor)
CBS
For segment "The Sport of Kings" (4/8/2012)
Outstanding Research
Steve Kroft (researcher)
Michael Radutzky (researcher)
Sam Hornblower (researcher)
Oriana Zill de Granados (researcher)
Michael Rey (researcher)
CBS
For segment "The Cost of Admission"

News & Documentary Emmy Awards 2012

Winner
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Gospel for Teens"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Robert G. Anderson (researcher)
Scott Pelley (researcher)
Aaron Weisz (researcher)
Nicole Young (researcher)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Nicole Young (writer)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Robert Shattuck (editor)
CBS
For segment "Gospel for Teens"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Henry Schuster (producer)
Nicole Young (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For the segment "Catastrophe"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Nathalie Sommer (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For the segment "The Spark"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (co-producer)
Daniel Ruetenik (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Lara Logan"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Operation Proper Exit"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "There Goes the Neighborhood"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andy Court (producer)
Kevin Livelli (producer)
Maria Usman (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Greg Mortenson"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Gabrielle Schonder (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Insiders"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Robert G. Anderson (researcher)
Scott Pelley (researcher)
Daniel Ruetenik (researcher)
Nicole Young (researcher)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Steve Kroft (researcher)
Ira Rosen (researcher)
Gabrielle Schonder (researcher)
Tadd J. Lascari (researcher)
CBS
For segment "Insiders"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Michael Karzis (writer)
Harry Radliffe (writer)
Bob Simon (writer)
CBS
For segment "Mount Athos"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
James Jacoby (writer)
Steve Kroft (writer)
CBS
For segment "Prosecuting Wall Street"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
CBS
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
CBS
For segment "There Goes the Neighborhood"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Stephanie Palewski (editor)
CBS
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Matthew Danowski (editor)
CBS
For segment "Mount Athos"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Ron Dean (camera)
Chris Everson (camera)
CBS
For segment "After the Wave"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
John DeTarsio (camera)
Peter Mortimer (camera)
Rob Frost (camera)
Mikey Schaefer (camera)
Ben Ditto (camera)
Kyle Berkompas (camera)
Dave Turner (camera)
CBS
For segment "Alone on the Wall"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Ron Dean (camera)
Aaron Tomlinson (camera)
CBS
For segment "Catastrophe"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
Wim de Vos (camera)
CBS
For segment "Mount Athos"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Keith Sharman (producer)
Tanya Simon (producer)
Flora Tartakovsky (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Tom McEneny (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Armstrong"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Gabrielle Schonder (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Insiders"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Maria Gavrilovic (producer)
Sara Kuzmarov (co-producer)
Kevin Livelli (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Killing Bin Laden: The President's Story"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Howard Rosenberg (producer)
Tanya Simon (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Man Behind WikiLeaks"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Winner
Emmy
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Jeff Newton (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "Medal of Honor"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Lost Children of Haiti." Tied with segment "The Blowout" from 60 Minutes (1968).
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Daniel Glucksman (editor)
Tom Honeysett (editor)
Warren Lustig (editor)
Stephanie Palewski (editor)
Matt Richman (editor)
CBS
For segment "Haiti"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
David Gelber (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "21st Century Snake Oil"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Michael Karzis (co-producer)
Rachael Kun (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Graham Messick (producer)
CBS
For segment "The Blowout"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Peter Radovich (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Tadd J. Lascari (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Football Island"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Michael Karzis (co-producer)
Rachael Kun (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Graham Messick (producer)
CBS
For segment "The Blowout." Tied with segment "The Lost Children of Haiti" from 60 Minutes (1968).
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Jeff Newton (producer)
Lara Logan (correspondent)
CBS
For segment "A Relentless Enemy"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Lost Children of Haiti"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Brazil"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Karzis (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Kara Vaccaro (co-producer)
CBS
For segment "Davos"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Shachar Bar-On (producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Meghan Frank (co-producer)
Kathy Liu (co-producer)
CBS
For segment "Facebook"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Shawn Efran (producer)
Catherine Herrick (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
CBS
For segment "The All American Canal"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Scott Pelley (writer)
Robert G. Anderson (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
Nicole Young (writer)
CBS
For episode "Anger in the Land"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Bob Simon (writer)
Harry Radliffe (writer)
CBS
For episode "The Secret Language of Elephants"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - News Coverage/Documentaries
Ray Bribiesca (camera)
Richard Butler (camera)
Don Lee (camera)
Jeff Newton (camera)
CBS
For episode "A Relentless Enemy"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Daniel Glucksman (editor)
Matthew Lev (editor)
Andy Soto (editor)
CBS
For segment "The Blowout"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
David Gelber (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "21st Century Snake Oil"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Blackwater 61"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Harry Radliffe (producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Jenny Dubin (producer)
Byron Pitts (correspondent)
CBS
For segment "Haiti"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Derek"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Warren Lustig (co-producer)
Tom Rapier (co-producer)
John DeTarsio (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Stand Down"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
CBS
For segment "Endless Memory"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Winner
Emmy
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katie Couric (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Lori Beecher (producer)
Tanya Simon (producer)
Jenny Dubin (co-producer)
Andrew Metz (co-producer)
CBS
For segment "Saving Flight 1549"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "War in Pakistan"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Tom Honeysett (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
CBS
For segment "The Winter of Our Hardship" and "The Long Recession"
Nominee
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Ira Rosen (producer)
Joel Bach (producer)
Matthew Lev (co-producer)
CBS
For segment "60 Billion Dollar Fraud"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Matthew Lev (co-producer)
CBS
For segment "The Man Who Knew"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
Michael H. Gavshon (producer)
Drew Magratten (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
CBS
For segment "Witness"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Catherine Herrick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Closing the Clinic"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Tom Honeysett (co-producer)
CBS
For segment "Congo Gold"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Tom Anderson (producer)
CBS
For segment "The Birdmen"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lara Logan (correspondent)
Howard L. Rosenberg (producer)
CBS
For segment "The Yakuza"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Andy Court (producer)
Maria Gavrilovic (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
CBS
For segment "Cost of Dying"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Meghan Frank (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
CBS
For segment "Eyewitness"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katie Couric (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Lori Beecher (producer)
Tanya Simon (producer)
Jenny Dubin (co-producer)
Andrew Metz (co-producer)
CBS
For segment "Saving Flight 1549"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Andy Court (writer)
CBS
For segment "The Cost of Dying"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Richard Koppel (editor)
CBS
For segment "Your Bank Has Failed"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Winner
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
David Gelber (producer)
Henry Schuster (producer)
Joel Bach (co-producer)
Rebecca Peterson (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Bailout"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Paul Bellinger (producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Drew Magratten (producer)
Anderson Cooper (correspondent)
CBS
For continuing coverage "War Against Women"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Wasteland"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andy Court (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "The Inner Circle"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (executive editor)
L. Franklin DeVine (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For continuing coverage "Financial Crisis"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Joyce Gesundheit (producer)
Catherine Olian (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Byron Pitts (correspondent)
CBS
For segment "Coach Carroll"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Ruth Streeter (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Justice Scalia"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Lifeline"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Meghan Frank (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Rex"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Karzis (producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Assault on Pelindaba"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Wasteland"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Saddam's Confessions"
Outstanding Arts & Culture Programming
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Deirdre Naphin (producer)
Katy Textor (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Alec Baldwin"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Lifeline"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Tom Anderson (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Road to the White House"

News & Documentary Emmy Awards 2008

Winner
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segments "Fathers, Sons and Brothers"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Draggan Mihailovich (producer)
Nathalie Sommer (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "Curve Ball"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Graham Messick (producer)
Michael Karzis (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "At the Center of the Storm"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
David Gelber (producer)
Joel Bach (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Left Behind"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Tanya Simon (producer)
Shachar Bar-On (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segments "Duke Case" and "Innocent"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Solly Granatstein (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Killings in Haditha"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Robert G. Anderson (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Casey Morgan (co-producer)
CBS
For segment "President Ahmadinejad"
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Catherine Herrick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Age of Warming"
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "What's Wrong With the Bees?"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Winner
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Pattie Dunn"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Shawn Efran (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Searching for Jacob"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Robert G. Anderson (producer)
Casey Morgan (co-producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For episode "President Ahmadinejad"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Tanya Simon (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For episode "The Duke Rape Case"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Kyra Darnton (producer)
Katie Couric (correspondent)
CBS
For segment "Dust at Ground Zero"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Rosenbaum (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Hitler's Secret Archive"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Graham Messick (producer)
Michael Karzis (co-producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "Hunting the Homeless" a.k.a. "Bum Fighting"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Israel Goldvicht (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "Terror Behind Bars"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Karen Sughrue (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For episode "Too Many Men"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Ira Rosen (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For episode "War Profiteers?"
Outstanding Arts & Culture Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
David Browning (producer)
Warren Lustig (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Steve Kroft (correspondent)
Andrew Rooney (correspondent)
Morley Safer (correspondent)
Lesley Stahl (correspondent)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For episode "I'm Mike Wallace: A 60 Minutes Tribute"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Shawn Efran (producer)
Rebecca Peterson (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For episode "Searching for Jacob"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Winner
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
For segment "Aftershock" (November 13, 2005)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
For segment "The Sea Gypsies" (March 20, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
For segment "Rendition" (December 18, 2005)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael R. Whitney (senior producer)
Patti Hassler (executive producer)
Mitch Weitzner (producer)
Kara McMahon (co-producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "First Man" (November 6, 2005)
Nominee
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Gennine Kelly Uliasz (co-producer)
Patti Hassler (executive editor)
Neeraj Khemlani (producer)
Steve Kroft (correspondent)
For segment "Dinner Set Gang" (October 9, 2005)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Sianne Garlick (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
For segment "Rex"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior producer)
Patti Hassler (executive editor)
Andy Court (producer)
Jill Landes (producer)
Peter Klein (co-producer)
Trisha Sorrells (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "39 Years 6 Months 4 Days"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "Rendition" (December 18, 2005)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "The Sea Gypsies" (March 20, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Jennifer MacDonald (co-producer)
Ira Rosen (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Handouts for the Homeland"

News & Documentary Emmy Awards 2005

Winner
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "The Murder of Emmett Till"
Nominee
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Bill Owens (producer)
Kira Kay (field producer)
Jason Maloney (field producer)
Scott Pelley (correspondent)
CBS
For segment "The Killing in Sudan "

News & Documentary Emmy Awards 2004

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Andrew Tkach (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
CBS
For episode "Weapons of Mass Destruction"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Trevor Nelson (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For episode "All in The Family"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For episode "The Wrong Man"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Harry Radliffe (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For episode "Alice Coles of Bayview"
Best Report in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For episode "Musically Speaking"

News & Documentary Emmy Awards 2003

Winner
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "A New Lease on Life"
Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Rome Hartman (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Al Gore"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "Doing Business with Enron"
Outstanding Interview
Don Hewitt (executive producer)
Rand Morrison (executive producer)
Peter Klein (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For CBS News Sunday Morning
For "Interview with John Forbes Nash, Jr."

News & Documentary Emmy Awards 2002

Nominee
Emmy
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "An American Town"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Zimbabwe"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Shari Finkelstein (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Boy Scouts"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Paul Gallagher (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "The Osprey"
Best Report in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Trevor Nelson (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Survivors"

News & Documentary Emmy Awards 2001

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Graham Messick (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "MTBE"
Outstanding Interview/Interviewer
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael Radutzky (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "Timothy McVeigh"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Peter Klein (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Smallpox"
Outstanding Historical Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "The Dirty War"
Nominee
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Officer Young"
Outstanding Interview/Interviewer
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Robert G. Anderson (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Jiang Zemin"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Scott Bronstein (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "The Death Penalty"

News & Documentary Emmy Awards 2000

Winner
Emmy
Outstanding Interview/Interviewers
Michael H. Gavshon (producer)
Carolyn McEwen (producer)
Bob Simon (correspondent)
CBS
For segment "Roberto Benigni"
Nominee
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Magdalen Laundries"
Outstanding Interview/Interviewers
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Brother Ricky Curry"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Paul Gallagher (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Kipp"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Scott Bronstein (producer)
Andrew Tkach (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
CBS
For segment "The Untouchables"

News & Documentary Emmy Awards 1999

Winner
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Andrew Tkach (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
CBS
For segment "Thou Shalt Kill"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Yuri The Great"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Scott Bronstein (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
CBS
For segment "Massacre In Algeria"
Nominee
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Tom Anderson (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Back to My Lai"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "In Memory of Alisa"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Rome Hartman (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Broken Promises"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Walt Bogdanich (producer)
Frank Koughan (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "The Deadly Trade in Fake Medicine"
Outstanding Interview/Interviewer
Don Hewitt (executive producer)
Abigail Pogrebin (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Candice Bergen-Murphy Brown"
Outstanding Interview/Interviewer
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "George Soros"

News & Documentary Emmy Awards 1998

Winner
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editors
Matthew Danowski (editor)
CBS
For segment "Strive: Part One of Two"
Outstanding Historical Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Steven Reiner (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "The Search"
Nominee
Emmy
General Coverage of a Single Breaking News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Sally Garner (producer)
Alan Golds (producer)
Peter Bluff (producer)
Linda Karas (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Dan Rather (anchor)
Harry Smith (correspondent)
Anthony Mason (correspondent)
Tom Fenton (correspondent)
Vicki Mabrey (correspondent)
CBS
For "The Death of a Princess"

News & Documentary Emmy Awards 1997

Winner
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Punishing Saddam"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "How He Won the War"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Paul Fine (producer)
Holly Fine (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "A Woman of Substance"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
John Tiffin (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Dusko Tadic"

News & Documentary Emmy Awards 1995

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Jeanne Langley (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "Semipalatinsk"
Nominee
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Marley Klaus (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Corruption, Inc."
Outstanding Historical Programming - Segments
John Tiffin (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Nasty Girl"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
Jim Jackson (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Femme Fatale"

News & Documentary Emmy Awards 1994

Winner
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Richard Bonin (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Fidel Castro's Health Plan"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Bob Dole of Kansas"

News & Documentary Emmy Awards 1993

Winner
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Ed Bradley (correspondent)
CBS
For segment "Caitlin's Story"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "The Lambs of Christ"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Lowell Bergman (producer)
Mike Wallace (correspondent)
CBS
For segment "Gay Cops"
Nominee
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Bang, Bang You're Dead"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
CBS
For segment "Heart to Heart"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Steve Kroft (correspondent)
CBS
For segment "Cleaning Up"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (interviewer)
CBS
For segment "Mr. & Mrs. Clinton"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (interviewer)
CBS
For segment "Woody Allen"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Melissa Cornick (producer)
Jeff Fager (producer)
Merri Lieberthal (producer)
Morley Safer (correspondent)
CBS
For segment "Mr. President"

News & Documentary Emmy Awards 1991

Winner
Emmy
Outstanding Informational, Cultural or Historic Programming - Segments
Meredith Vieira (correspondent)
For the feature "Thy Brothers Keeper".

News & Documentary Emmy Awards 1987

Winner
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Ed Bradley (correspondent)
For "Heartbreak Hotel"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Mike Wallace (reporter)
For "The McMartin Preschool"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Ed Bradley (reporter)
For "Michele"

Online Film & Television Association 2007

Nominee
OFTA Television Award
Best Informational Program

Online Film & Television Association 2006

Winner
OFTA TV Hall of Fame
Television Programs

Online Film & Television Association 1997

Nominee
OFTA Television Award
Best Informational Series

Overseas Press Club Of America Awards 2012

Winner
Edward R. Murrow Award
Edward R. Murrow Award
Scott Pelley
Jeff Fager
Bill Owens
Henry Schuster
CBS
For "Killing Bin Laden"

Overseas Press Club Of America Awards 2010

Winner
Edward R. Murrow Award
Edward R. Murrow Award
Lesley Stahl
Richard Bonin
Shachar Bar-On
CBS
For segments "Unfinished Business" and "City of David"

Peabody Awards 2018

Winner
Institutional Award
Winner

Peabody Awards 2010

Winner
Peabody Award
CBS
For segment "The Cost of Dying"

Peabody Awards 2004

Winner
Peabody Award
For the feature "All In the Family".

Peabody Awards 1998

Winner
Peabody Award

Peabody Awards 1994

Winner
Peabody Award
For the feature "The CIA's Cocaine".

Peabody Awards 1992

Winner
Peabody Award
For the feature "Friendly Fire".

Peabody Awards 1971

Winner
Peabody Award

People's Choice Awards, USA 1991

Winner
People's Choice Award
Favorite News-Oriented Information Series

PGA Awards 2018

Nominee
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager
Season 50

PGA Awards 2017

Nominee
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager
Season 48, Season 49

PGA Awards 2012

Winner
PGA Award
Outstanding News Program

PGA Awards 2010

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2009

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2008

Nominee
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2007

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2006

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

Television Critics Association Awards 2019

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2018

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2015

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2014

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2013

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2012

Winner
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2011

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2009

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2006

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2005

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
For the Sunday edition.

Television Critics Association Awards 2004

Winner
Heritage Award
Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2003

Nominee
Heritage Award
Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2002

Nominee
Heritage Award
Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2001

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2000

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1999

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1998

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1997

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1996

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1994

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1993

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

TV Guide Awards 1999

Nominee
TV Guide Award
Favorite News Program

Writers Guild of America, USA 2015

Winner
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Scott Pelley
Oriana Zill de Granados
Michael Rey
For Nowhere to Go/Help Wanted/Jay Leno
Segment: "Nowhere to Go"

Writers Guild of America, USA 2014

Winner
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
Michael Radutzky
"Lethal Medicine"
Nominee
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Michael Radutzky
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
"The Fall of Lance Armstrong"

Writers Guild of America, USA 2013

Nominee
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Scott Pelley
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
For episode "Stem Cell Fraud"

Writers Guild of America, USA 2009

Nominee
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Episode: "Exonerated"

Writers Guild of America, USA 2007

Nominee
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Leslie Cockburn
For episode "Addicted To Heroin".

Writers Guild of America, USA 2006

Nominee
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Barbara Dury
Morley Safer
For the feature "Who Will Succeed Him".

Writers Guild of America, USA 2004

Nominee
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Barbara Dury
Morley Safer
For the feature "Baptism By Fire".

Writers Guild of America, USA 1998

Nominee
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Greg Kandra
L. Franklin DeVine
For "Death of a Princess".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed